CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : EMİNE ŞAHAN
5.03.2020

Merhaba hocam benim göğsümde bir ağrı ile hastaneye başvurduğumda benden ultrason ve mr istendi mr raporum şu şekildedir. MEME MR ( DİNAMİK SERİ VE DİFÜZYON AĞIRLIKLI GÖRÜNTÜLEME DAHİL) İnceleme tekniği: Aksiyal planda STIR T2, T1-T2, sagittal T2 FatSat, DWI sekanslar, 8. dakikaya kadar dinamik kontrastlı seriler, substrakte görüntüler değerlendirildi. Klinik ön tanı : Bulgular : Meme paterni: Tip C Arka plan kontrastlanma paterni: Orta, Yaygın noktasal Sol meme üst dış kadran axiller kuyruk lokalizasyonunda 8x 4,5 mm boyutlarında öncelikle intramammarien lenf nodu ile uyumlu olarak değerlendirilen nodüler oluşum izlenmiştir. 2. bakı ultrason önerilir. Sol meme dış kadran orta hatta meme başı ile aynı kesite giren 10x8 mm boyutlarında düzgün konturlu periferi ve medial kesimi kontrastlanma gösteren kontrastlanma eğrisi tip 2 kontrastlanma paterni ile uyumlu nodüler lezyon izlenmiştir. 2. bakı ultrason ve gerekirse histopatolojik inceleme önerilir. Her iki memede birkaç adet milimetrik boyutlu dağınık yerleşimli kist izlenmiştir. Her iki aksiller bölgede patolojik boyutta lenf bezi saptanmamıştır. . rapora istinaden 1 sene sonra kontrol dediler bu tespit dpğrumudur bilgi almak istedim

Cevap : Prof. Dr. Levent ÇELİK
7.03.2020

Meme MR sonucunuzda radyoloğunuz MR bulgularının daha iyi yorumlanması için MR bulguları rehberliğinde bir daha size sonografi yapılmasını önermiş, gerekirse biyopsi de yapılabilir kanaati edinmiş.
 
Güven ilişkinizin kurulduğu bir meme radyoloğuna elinizdeki tüm bu tetkikler ile birlikte gitmenizi ve ikinci bakı sonografinizi yaptırmanızı öneririm. Özellikle MR CD nizi yanınızda götürmeniz çok önemlidir.
 
Geçmiş olsun.
 
 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.