Galaktografi nasıl yapılıyor?

Galaktografi özel bir hazırlık gerektiren yöntem değildir.

Her meme başına yaklaşık 18-25 süt kanalı açılmaktadır. Galaktografi yapılacak kanaldan mutlaka akıntı tetkik gününde de olmalıdır ki yanlış meme kanalına ilaç verilmesin. Yani akıntı olmaz ise galaktografi yapmak doğru değildir, çünkü o durumda meme kanallarından her hangi birinin filmi çekilmiş olur, oysa amaç akıntıya sebeb olan kanalın içini detaylı görmektir..
Akıntı gelen memebaşından süt kanalı içine bir miktar kontrast madde verilerek, süt kanalının içini gösterecek şekilde mamografi çekilir.  

Dolum defekti (ilaç ile dolmayan alanlar) genellikle küçük bir kitleye işaret eder. Bunların çoğu intraduktal papillomdur. Papillomların bazıları kansere dönüşme eğilimi gösterebildiğinden çıkarılmalıdır. Dolum defektlerinin yüzde 10’dan azının sebebi kanserdir. Galaktografi kanal içinde ki tümörün yerini göstererek cerrahi planlamaya da yardımcı olmaktadır.

Galaktografi çekilecek bir hastanın yakın zamanlı bir mamografisininde bulunması ve onunla karşılaştırma önemlidir. Galaktografide verilen ilaç kanal içi kalsifikasyonların gözükmesini önleyebileceği için ilaç verilmeden yapılan normal mamografilerin bulunması da önemlidir.