Galaktografi (duktografi) nedir ?

Galaktografiye neden ve ne zaman başvurulur ?

Süt kanallarının içindeki çok küçük (2-3 mm) tümörleri göstermek için kullanılan tetkikin genel adıdır. Süt kanallarının içinde lokalize çok küçük papillom denilen tümörler normal mamografilerde görülmezler, göstermek ancak süt kanalının içine ilaç (kontrast madde) vermekle mümkün olmaktadır.

Mammografi, ultrason ve magnetik rezonans meme görüntülemesinde çeşitli üstünlükleri olan yöntemler olmasına rağmen süt kanallarının içini galaktografi kadar iyi göstermezler.

En sık meme başından sebatkar kanlı veya şeffaf sebatkar akıntı gelmesine rağmen mamografinin normal olduğu durumlarda, süt kanallarının içindeki ufak tümörcükleri aramak gerektiğinde, galaktrografi ile akıntı olan kanalın içine ilaç verilerek film çekilmesi gereği doğar. Her iki memeden akıntı olması durumunda sebeb genellikle hormonal kaynaklıdır ve galaktografi gerekli değildir.

Galaktografi çekilecek hastaların yakın zamanlı bir mamografisinin bulunması gereklidir. Galaktrografi yaptırmaya giderken eski mamografilerinizi yanınızda götürmeyi unutmayınız.