CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : buket akın
14.10.2020

merhaba hocam 3 sefer kitle ameliyatı oldum 2 memede ve birde koltuk altından . Son olarak haziran ayında çekildiğim sağ memede Her iki meme yoğun fibroglandüler elemanlar içeren parankim yapısındadır. Sağ meme üst dış kadranda 8 mm çapında düzgün konturlu yuvarlak şekilli yoğun içerikli kist veya solid ayrımı yapılamayan olası benign nodüler lezyon izlenmiştir Sol aksiller öncelikle reaktif olduğu düşünülen lenf bezi izlenmektedir. bu ekim ayında çektirdiğimde ise Sağ meme saat 10 hizasında areolaya 3 cm mesafede 8x6 mm boyutunda düzgün sınırlı hipoekojen solid lezyonizlendi(fibroadenom?). Her iki aksillada birkaç adet benign natürlü lenf nodu izlenmiştir.

Cevap : Prof. Dr. Levent ÇELİK
14.10.2020

Ameliyatlarınızın nedeni neydi, ne sebeble ameliyat olduğunuz bilmiyorum, ama önemli bir husus memede tespit edilen kitlelerin önce iğne biyopsisi ile teşhisinin konması ve sonrasında eğer kötü bir şey çıkarsa ameliyat edilmesidir. Teşhis amaçlı ameliyatlardan mümkün olduğunca kaçınmak uygun olacaktır. Meme kosmetik bir organdır, mümkün olduğunca gereksiz ameliyatlardan uzak durdmak uygun olacaktır.
Memede tanımlanan lezyonların ne olduğu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda güven ilişkinizin kurulduğu bir meme radyoloğuna baş vurmanızı öneririm.
Geçmiş olsun.
 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.