CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : Nejla GÜLCAN
5.09.2019

Merhaba Sayın Hocam, 30 yaşımdan beri rutin olarak meme muayenesi yaptırmaktayım çünkü o yaşımda sol meme başında kabuklanma ve akıntı vardı şu an elli yaşındayım bu yıl içinde yeni çekilen mamografi raporumda her iki memede dens heterojen patern vardır sol meme alt orta kesimde yeni ortaya çıkan küme oluşturan punktat mikrokalsifikasyonlar saptandı bunun dışında her iki memedede dağınık punktat kalsifikasyonlar vardır. Sol memede yeni tetkikte ortaya çıkan mikrokalsifikasyonlar (BI-RADS 4) biyopsi ile değerlendirilmesi önerilir diye belirtilmiş. Sonuca göre kalın iğne biyopsisi yapıldı. Biyopsi raporu: TANI: Atipili kolumnar değişim/hiperplazi ve şiddetli duktal epitel hiperplazisi, sol meme , kor biyopsi NOT: Duktal epitel hiperplazisi yer yer papiller konfigürasyon göstermektedir. yazıyor. Sizden bu raporumu yorumlamanızı ve bana yol göstermenizi rica ederim. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Prof. Dr. Levent ÇELİK
7.09.2019

Size bir çok tetkik ve biyopsi yapılmış, bu kadar tetkiki ve bulgularınızı kendi gözümüzle görmeden net bir yorum yapmak doğru olmaz.
Bu bulgularınızı radyoloğunuzla yüz yüze konuşmanızı öneririm. Atipi içeren bulgular önemli bulgulardır.
İkinci görüş almak istiyorsanız elinizdeki tüm tetkikler ve mümkünse digital kopyaları ile bir meme radyoloğuna baş vurabilirsiniz. O size net bir yol haritası çıkaracaktır. 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.