CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : Damlanur
30.09.2016

Merhaba Doktor Bey, Anneme yapılan tetkik raporu aşağıdaki gibidir. Rapor için değerlendirmelerinizi rica edebilir miyim? Sizce şu anda yapılması gereken ek bir kontrol var mı? Kötü bir durum ile karşılaşma riskimiz yüksek midir? Çok teşekkürler. BİLATERAL FULL-FIELD DIGITAL MAMMOGRAFİ + TOMOSENTEZ VE SONOGRAFİK İNCELEME Meme paterni;tip (C) Bilateral cilt, cilt altı yağlı doku ve nipple doğal izlenmiştir. Sağ meme oblik projeksiyon üst kesimde tomosentez görüntülerde seçilebilen, distorsiyon görünümünün eşlik etmediği asimetrik noninvolüsyonel parankimal alanla uyumlu radyoopasite mevcuttur. Sonografik olarak bu lokalizasyonda farklı ekojenitede kitlesel lezyon izlenmemiştir. Sol meme oblik projeksiyon alt kesimde ve sağ meme CC projeksiyon iç yarıda milimetrik boyutlu intramammarian lenf bezi ile uyumlu, önceki tarihli mammograma göre farklılık göstermemiş nodüler formda radyoopasiteler mevcuttur. Her iki memede küme oluşturan patolojik natürlü mikrokalsifikasyon izlenmemiştir. Yapılan sonografik kontrolünde : her iki memede dağınık yerleşimli bir kaç adet milimetrik boyutlu anekoik kist seçilmektedir. Sol meme saat 6 hizasında yaklaşık 5x6mm boyutunda, düzgün sınırlı, ovoid konfigürasyonlu hipoekoik alan mevcuttur (fibroadenomatoid hiperplazik alan? fibrokistik kompozisyon alanı?). Önceki tarihli sonogramlarda tanımlanmamıştır. 6 ay sonra US kontrolü önerilir. Bilateral aksiller bölgelerde patolojik karakterli lenf nodu saptanmadı. Sonuç : • Glanduler parankim :tip(C) • Kategori ACR BI-RADS-3 ile uyumludur. • Sol meme saat 6 hizasında yaklaşık 5x6mm boyutunda, düzgün sınırlı, ovoid konfigürasyonlu hipoekoik alan (fibroadenomatoid hiperplazik alan? fibrokistik kompozisyon alanı?). Önceki tarihli sonogramlarda tanımlanmamıştır. 6 ay sonra US kontrolü önerilir. • Her iki memede dağınık yerleşimli bir kaç adet milimetrik boyutlu anekoik kist.

Cevap : Prof.Dr. Levent Çelik
1.10.2016

Elinizdeki rapor radyoloğun kendi gözü ile gördüğü yüzlerce resmin bir yorumu.
Siz benden raporu yorumlamamı istiyorsunuz, Bu yorumun yorumu olur ki yanlış yerlere varabilir.
Kafanızda durumun netleşmediği bu gibi olaylarda en doğruzu bu tür soruları tetkiki yapan radyoloğunuzla yüz yüze konuşmanızdır.
Eğer radyoloğunuzla güven ilişkiniz tam kurulamadı ise  elinizdeki tetkiklerle birlikte meme konusunda uzmanlaşmış bir radyoloğa ikinci görüş için baş vurabilirsiniz.
Geçmiş olsun 
 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.