CEVAPLANMIŞ SORULAR

Soru : Neriman
25.02.2016

Hocam merhaba 6 aydır gögüsümün büyüdüğü fark ediyordum birkaç haftadır da elime bir kitle gelmekte idi ben de hemen doktora başvurdum ve bugün yapılan mamografi ve Ultrason sonucumda Tip B 4.kategori ile değerlendirildim.Yaşım 63.Daha önce rahim apandist ve yumurtalıklarım alındı.4-5 adet izo-hipoekoik lezyonum ,sağ aksillada LAP sağ memede asimetri ,distorsiyon mevcut.Yine sağ mememde cilt kalınlaşmasının eşlik ettiği ve üst dış kadranda DİSTORSİYON mevcut.Riskli bir durumum var anladığım kadarı ile fakat size sorum tedavim yapıldığı iyileşme sürecim mümkünmü.63 yaşıdayım ve kilolu bir bayanım hali ile endişeleniyorum.Kötü huylu çıkması takdirde iyileşebilmem mümkünmüdür ? saygılarımı arz ederim.

Cevap : Prof. Dr. Levent Çelik
26.02.2016

Öncelikle tanımlanan lezyondan bir biyopsi yapılması gerekli. Ancak bu şekilde tanımlanan lezyonun kötü mü, iyi mi olduğu kesin kes anlaşılabilir. 
Kötü çıkması halinde, ise meme kanseri tıbbın en iyi tedavi ettiği kasnerdir, bir çok başarılı tedavi yöntemi mevcuttur.
Öncelikle meme konusunda çalışan bir radyoloğa başvurun ve o sizin biyopsinizi yapıp, gerekli ilave tetkikleri planlasın.
Geçmiş olsun. 

doktorunuza danisin
DOKTORUNUZA DANIŞIN
Prof. Dr. Levent Çelik sorularınızı yanıtlıyor. Aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzu gönderebilirsiniz.